Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybavení

15. 4. 2008

Moje astro vybavení

Dalekohledy

Skywatcher newton 130/900 , f/7

Zrcadlový dalekohled (reflektor) s průměrem hlavního zrcadla 130mm a ohniskovou vzdáleností 900mm. Nejedná se o kdovíjaký průměr, ale byl to můj první dalekohled a je toho s ním vidět dost. Pro začátečníky bych ho doporučil. Je velmi snadno přenosný i s montáží EQ2, se kterou jsem ho koupil. Nyní už má nového majitele a jeho místo yaujal větší brácha, dobson 254/1200.

 

Skywatcher ED80 , refraktor 80/600, f/7,5

Čočkový dalekohled s průměrem 80mm a ohniskovou vzdáleností 600mm. ED80 je velmi kvalitní refraktor s vynikajícím poměrem cena/výkon. Hvězdy jsou v něm vidět jako ostré body. Má také velmi dobrou rozlišovací schopnost. Při prvním pozorování mi téměř vyrazil dech při pohledu na dvojitou hvězdokupu Chi a H v Perseu(viz sekce POZOROVÁNÍ) Je velmi lechce přenosný a i na chatrné montáži EQ2 se s ním slušně pozoruje. I tento skvost má už jiného majitele. V polovině srpna 2012 ho nahradil méně kvalitní avšak přenositelnější SW 80/400 malokuk.

 

Montáže

Paralaktická montáž EQ2

Je to lehká paralaktická montáž, se kterou jsem už hodně odpozoroval a nakonec i nafotil. Při zaostřování se dost klepe, ale při troše cviku vám to rychle přestane vadit. Fotografoval jsem na ní přes krátké objektivy (do 50mm). To při patřičném ustavení docela jde. Delší objektiv (300mm) už potřebuje velmi kvalitní ustavení, na kterém je závislá délka expozice. Na 300mm mám vyfotografovanou galaxii M31 v Andromedě (viz Pozorování) a nutno říci, že jsem byl nucen dost zkrátit expozici, aby z hvězd nebyly čárky vlivem rotace Země.

 

 

Paralaktická montáž HEQ-5 

Těžká paralaktická montáž, která vyhovuje už i přísnějším kritériům na fotografování pomocí delších ohnisek.  Montáž je v konfiguraci Syn Scan, což znamená, že po správném ustavení dokáže sama nalézt na obloze vámi zvolený objekt. Obsahuje IC, M a NGC katalog, včtně objektů sluneční soustavy. Nevýhodou je absence jemných ručních pohybů. Montáž se tedy dá ovládat pouze elektricky. Má zabuduvaný polární hledáček pro rychlé a přesné ustavení na severní nebeský pól. Dále jsou k ní v příslušenství dvě vyvažovací závaží (na obrázku je jen jedno). V prodejně SUPA Praha jsem k ní dokoupil upínací lištu, do které jsem musel pro kruhy na ED80 vyvrtat díry blíže k sobě.

Do třetice i tato montáž už funguje ve Frýdku-Místku u nového majitele. Vyměnil jsem ji za velkého dobsona.

 

Obrazek

Obrazek

Lišta k montáži HEQ5

 

 

 

Obrazek

Lišta z boku

 

 

 

Obrazek

Ovladač systému SynScan

 

 

 

Obrazek

Stativ z 2palcových nerezových stojen

 

 

 

Obrazek

Sestava HEQ5 + ED80

 

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

Okuláry

Super Plossl 10mm a 25mm

Dva okuláry standardní kvality. Hlavně s ED80 je obraz velmi pěkný. Vadí jen barevná vada na planetách, Měsíci a dalších jasných objektech.

Barlow čočka (2x)

Optický člen, prodlužující 2x ohniskovou vzdálenost dalekohledu. Slouží k dosažení dvojnásobného zvětšení stejným okulárem

 

Fotoaparát a objektivy

Canon EOS 300D - rebel

Tohle je celý název digitální jednooké zrcadlovky (DSLR) od Canonu, která je spolu se svými kolegy (20D, 350D, 400D .....) využívána v DSLR astrofotografii asi nejvíce. Já sám ji používám i na denní focení a jsem nadmíru spokojen. Dnes už existují DSLR od Canonu s mnohem lepšími parametry a funkcemi, ale jelikož nejsem vynikající fotograf (natož astrofotograf), 300D mi naprosto vyhovuje.

 

Setový (základní) objektiv CANON EF-S 18-55mm

Na svou cenu (a plastové tělo) velmi slušný objektiv, který používám na denní focení a na širokoúhlé snímky oblohy. Nemám na své fotky vysoké nároky a tak opět dostačuje v míře vrchovaté.

 

Teleobjektiv Sigma APO Macro 70-300 DG-II

Patří mezi levné teleobjektivy. Nějaké to astro jsem s ním už vyfotil a není to nejhorší. Při denních fotografiích trochu vadí pomalé automatické ostření, ale jinak jsem opět se svou koupí spokojen. Ovšem náročnějším fotografům doporučuji sáhnout hlouběji do kapsy a koupit kvalitnější kus. Pro méně náročné postačí.

 

Filtry

Sluneční filtr z fólie AstroBaader

Jednoduchý, účinný a hlavně nutný a nepostradatelný prostředek pro pozorování Slunce. Z fólie formátu A4 zhotovíte filtr přesně na míru vašemu dalekohledu. Oproti drahým skleněným filtrům je tato fólie ideálním řešením pro Sluncechtivé pozorovatele.

 

SW 80/400 - malokuk - achromatický refraktor

Na tento malinký refráček přišla řada jako na lehce přenosný dalekohled, který na planety a Měsíc vyhoví lépe než triedr. S montáží EQ2 jsou dobrá dvojka a používám ho i k pozorování letadel. Barevná vada sice ruší, ale poměr cena/výkon je velmi příznivý. Hlavním důvodem proč ho mít je již zmíněná výborná přenositelnost.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Na amatera slušné

(ANT, 10. 7. 2009 16:39)

Zdravím jsem podobný fanda do hvězd nechceš se k nám přidat? http://astro-webcast.eu/