Jdi na obsah Jdi na menu
 


První test montáže HEQ5 SynScan

19. 10. 2008

19.10. 08 se konečně objevily nad Chebem hvězdy. V práci jsem mělpřipravenou svou novou montáž HEQ5 SynScan a tak jsem neváhal a na dvoře hasičárny jsem ji postavil. Stativ jsem dal do vodorocné polohy jen tak od oka a potom našel v polárním hledáčku Polárku. Otočil jsem RA osou tak, že na stupnici datumu se ukázal dnešní datum a pomocí dvou šroubů v azimutu a dvou ve výšce nastavil Polárku do kroužku pro ni určeného. Pak už přišlo ustavování na tři hvězdy.

První mnou vybranou hvězdou byla Vega. Goto na ni najelo s velkou chybou, cca 10-15 stupňů. Nastavil jsem tedy Vegu do středu zorného pole ručně elektrickými pohyby.Druhou hvězdou  byl Daneb v Labuti. Tentokrát goto najelo přesně a já se spokojil s minimální korekcí. Třetí hvězdu, Caph v Cassiopeii, už goto našlo zase hůře. Hvězda byla na okraji zorného pole. Doladil jsem ji doprostřed a ............ teď jsem zadal první objekt. Byla jím galaxie M31 v Andromedě. Po zadání se montáž chvilku stavěla a při pohledu do okuláru mého EDčka jsem uprostřed zorného pole spatřil naši velkou společnici M31. Neuvěřitelné, říkal jsem si. Náhoda. Ovšem po zadání: M27 - ENTER byla uprostřed pole i M27. Stejně se vedlo i M11, M82, M57 a dalším objektům. Vždy precizně na středu pole. Ó jak jsem rád, že jsem nekoupil verzi Syntrek. Tam by vyhledávání objektů fungovalo starým, ručním způsobem. I ten má něco do sebe, ale vždycky je lepší možnost výběru.

Z první chvíle s HEQ5 SynScan pod oblohou jsem velmia velmi příjemně překvapen. Tušil jsem, že goto bude super, ale že to bude takhle parádní  mě nenapadlo aniv nejbujnějších snech. Pokud chcete cenově ještě jakž takž dostupnou montáž, která splní co nejlépe pevnostní požadavky, volte HEQ5 nebo těžší a více nosnou EQ6. Doporučuji ale opravdu verzi SynScan. Rozdíl mezi SynTrek a SynScan je v současné době asi 3-4 tisíce. Vyplatí se si připlatit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář