Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zatmění Měsíce 3.3.07

15. 4. 2008

Zatmění Měsíce 3.3.07

3.3.2007 nastává u nás viditelné úplné zatmění Měsíce.Od večerních hodin až do zhruba 3:15 budeme moci pozorovat v případě dobrého počasí vstup Měsíce do polostínu a stínu plného, stejně tak jako jeho výstup. První kontakt se zemským polostínem nastane ve 21:18 . Celý se Měsíc do polostínu dostane ve 22:24. Kontakt s plným stínem potom nastane ve 22:30 a zakrývání Měsíce plným stínem končí ve 23:44.

Měsíc ve 22:10

 

Plný stín Země ve 23:15

Tento stav vydrží až do jedné hodiny noční, kdy Měsíc začne z plného stínu vystupovat. Podaří se mu to úplně ve 2:11. A konečně po dlouhé době uvidíme i část Měsíce bez stínu. Dojde k tomu ve 2:16(počátek výstupu z polostínu) . Celý se osvobodí od zákrytu asi ve 3:24.

 

Plný stín takto bude opouštět Měsíc v 1:15

 


Ve 2:45

 


Animace zatmění Měsíce 3.3.07

Měsíc v té době bude dosti vysoko nad obzorem. Uvidíme ho od jihovýchodu (začátek zatmění) až k jihozápadu (konec zatmění).

Přeji Vám jasné počasí a ničím nerušený průběh pozorování.

 

Pozorování zatmění:

Dnes, 3.3.07 se celý den náhle mění počasí. U nás na západě bylo ráno velmi pěkně. Kolem 10 hodiny přišla průtrž mračen a kolem poledne opět krásně svítilo sluníčko. Teď večer v 19:30 už 5 hodin vytrvale prší a oblaka se ne a ne protrhat. Z různých koutů republiky jsou průběžně hlášeny horší či lepší zprávy o počasí. Rozuzlení tedy přinese až doba samotného zatmění.

22:51 - Zatmění je v pokročilé fázi a zatím jsem nezaregistroval, že by někdo u nás zahlédl Měsíc. Zataženo je prostě všude. Sleduji tedy zatmění online na internetu a to z Belgie, Barcelony a Kanárských ostrovů. Nádhera. Jen škoda, že to nemůžeme vidět i u nás.


Obrázek z Belgie ve 22:41


Na Kanárských ostrovech se sleduje zatmnění také. A dokonce online.


Barcelona, 23:06

23:25 - U nás žádná změna. V Bratislavě kolegové pozorují, ale podle jejich zpráv je Měsíc za oparem. K nám od severozápadu opět dorazila nízká oblačnost. Takže jsem asi bez šance.


Grimbergen,Belgie, 23:19

Opět Barcelona, 23:31

22:48 - Tak je tu plná fáze zatmění. Jelikož jsem ani do teď neviděl jediný kousek Měsíce, vzdávám pozorování a jdu spát. Při pohledu na oblohu se totiž závratná změna nechystá. Alespoň tři obrázky úplného zatmění, které pro pozorovatele v České republice končí zklamáním a neúspěchem.


Úplná fáze zatmění ve 23:48:

Zdroje zveřejněných obrázků:
Mira Public Observatory, Grimbergen, Belgie
Serviastro - www.serviastro.am.ub.es , Španělsko
Cabreja Mountain Observatory (Vega de San Mateo - Gran Canaria)

4.3.07 - 8:40 - Zatmění je za námi. Pozitivní zprávy přicházejí ze Slovenska, kde někteří pozorovali i za dobrých podmínek. V České republice byl Měsíc vidět jen přes mraky a většinou na malou chvilku. Pokud se chcete dozvědět více o tom, kdo pozoroval a fotografoval a za jakých podmínek, podívejte se na Astronomické fórum.Fotografie ze Slovenska od ivanmsk (uživatele astrofóra)

Výše uvedená fotografie v textu diskuze na astrofóru

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář