Jdi na obsah Jdi na menu
 


Venuše a Plejády, Leo triplet a M42

15. 4. 2008

Venuše a Plejády, Leo triplet a M42

Venuše se dnes přiblížila k otevřené hvězdokupě M45 (Plejády) a to mi poskytlo možnost opět vyrazit pozorovat a fotografovat. Využil jsem tak alespoň pár krásných dnů uprostřed dubna 07.

Po osmé hodině jsem dorazil na chatu jen pár kilometrů za Chebem. Připravil jsem montáž s dalekohledem a na ni připevnil fotoaparát s teleobjektivem Sigma. Montáž jsem ustavil a vyfotografoval prvních pár expozic Venuše. Podle nich jsem zaostřil a čekal na tmu.

Ta přišla zanedlouho a já začal před půl desátou s první 60s expozicí objektů. S výsledkem jsem byl docela spokojen a obrázek už na displeji fotoaparátu vypadal slušně. Takto jsem vyfotogerafoval 6 expozic, z nichž jsem později vybral 4 nejlepší a složil v registaru v následující snímek

Venuše a M45

Oba objekty jsem poté ještě samozřejmě shlédl dalekohledem. Pak mě napadla myšlenka, že mohu zkusit vyfotografovat mlhoviny v Orionu M42 a M43, které byly ještě nad obzorem. Fotoaparát se Sigmou tedy zamířil na M42. Krátká 30s expozice byla jasným důkazem, že mlhovina bude o něčem jiném, než se mi povedlo vyfotografovat 30s expozicí ze stativu. Zkusil jsem tedy 4 expozice po 70s a doma složil v registaru po odečtení dark frame. Výsledek zhodnoťte sami

Velká mlhovina v Orionu

Když jsem se nabažil fotografování M42, zkusil jsem najít pro mne zatím neznámý objekt, triplet galaxií ve Lvu. Neměl jsem sebou mapy a tak jsem jen podle paměti zametal dalekohledem v místech, kde se měly podle mne nacházet. Po chvíli jsem skutečně v okuláru spatřil mlžinku s náznakem protáhlého tvaru. Prohledal jsem okolí a opravdu. Dvě galaxie oválného tvaru a pod nimi necelý stupeňdalší, už slabší, mlhavý flíček. Ten se při důkladnějším pohledu rozdělil na dva oddělené. Ještě jsem nezjistil, co to mohlo být. Podle starry night jsou v tom místě galaxie tři. Všechny tři (čtyři?) galaxie se vešli do zorného pole 20mm okuláru. Dvě větší a jasnější vedle sebe a ta méně jasná v pravém úhlu pod nimi.

Po úspěšném pozorování galaií ve Lvu jsem ještě v rychlosti shlédnul dvojitou hvězdokupu chi a h v Perseu a také hvězdokupu v Blížencích.

Do souhvězdí Lva jsem se ale ještě vrátil. Nezapomněl jsem na Saturn a jeho prstence. Seeing byl opravdu výborný a Saturn se ani při zvětšení 90x nehýbal ani trochu. Překvapilo mě, že vidím jen 3 Měsíce. Jinak jsem letos konečně uviděl cassiniho dělení a to jen na okrajích prstence. I stín, který vrhal Saturn na prstenec byl patrný. Před kotoučkem planety po okraji horní části prstence v délce právě kotoučku bylo jasně vidět tmavou čáru. Ovšem stín prstenců na planetě to asi nebyl, protože postevení planeta-Slunce tomu neodpovídalo. Krásně se vyjímal i hnědý hlavní oblačný pás Saturnu.

Po tomto velmi příjemném měření sil tváří v tvář se Saturnem jsem složil použitou techniku, rozloučil se s vesmírnými účastníky pozorování a vyrazil k domovu.

Krásný tajemný svět Vesmíru mě opět naladil do naprosté pohody. A tak tomu bude vždy, když na jarní obloze bude Perseus dohlížet na to, jak Lev zahřívá mohutnými tlapami svůj triplet za veselého povykování odcházejících Blíženců.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář