Jdi na obsah Jdi na menu
 


Večer s Měsícem a Merkurem

10. 5. 2008

Obrazek8.5.08 jsem po dlouhé době opět sbalil astronádobíčko a vyjel za město na chatu. Ten den jsem měl dva úkoly. Spatřit planetu Merkur a také vyzkoušet novou kamerku Phillips SPC900nc. Jejím cílem měl být úzký srpek Měsíce a planeta Saturn. To vše afokálně. To není, jak jsem se později přesvědčil, pro tuto kameru zrovna vhodná konfigurace.

 

Už po osmé hodině jsem pilně vybaloval věci z auta. Dalekohled ED80, notebook, kamerku,Obrazek montáž a ostatní, abych už za světla měl všechno přichystané. Poté pár fotografií zapadajícího Slunce a už jsem se snažil najít Merkura.Obzor na západě byl dost v oparu, a tak se mi ho stále nedařilo najít. Polohu jsem znal přesně. Přesto ho neprozradil ani dalekohled. Když se setmělo více, vylezl jsem na blízký strom, abych měl výhled co nejníže k obzoru. Bohužel ani teď jsem planetu nenašel. ObrazekZkusil jsem tedy oblohu vyfotografovat a poté identifikovat Merkur na fotce. To senakonec doma v počítači podařilo.

Pak už přišel na řadu Měsíc. Kamera byla připevněna napřed za okulárem 25mm a poté za 10mm okulárem s Barlowem. Zvětšení tedy 120x a kamera afokálně. Na displeji notebooku sice Měsíc byl, ale prostě nic moc. Natočil jsem několik videí. Následné zpracování v registaxu ale ukázalo, že foto pomocí SPC900 se bude muset provádět projekcí příma na čip kamery. Afokální fotky jsou nepoužitelné. Nakonec posuďte sami.

Obrazek

Po tomto neúspěšném pokusu jsem na svůj Canon nasadil Sigmu 70-300 APO MACRO a alespoň vyfotil popelavý svit měsíce.  Jedná se o jediný snímek.

Obrazek

Pokusy o natočení Saturna se minuly účinkem, protože když přece nejde Měsíc afokálně, nepůjde ani Saturn. To je jasný.

Kromě klidu a pohody u pozorování měl ten večer výhodu i ve vyzkoušení kamery SPC900. Příště půjde její objektiv dolů a promítat se bude na čip.