Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání na západě

15. 4. 2008

Setkání na západě

19.4.2007 se na obloze setkali Plejády, Venuše, Měsíc a nejjasnější hvězda souhvězdí Býk, Aldebaran. Celé pozorování ještě zpestřila přelétávající vesmírná stanice ISS.

Byl jsem zrovna v práci. Montáž byla venku na dvoře a na ní uchycený Canon Eos 300D. Už za soumraku jsem vyfotil nějaké kratší expozice a čekal na setmění. Pomalu se temnící obloha odhalovala stále se jasnící Venuši, popelavý svit Měsíce a po chvíli se objevil i Aldebaran s Plejádami.


Začátek pozorování

Tůje při soumraku

Snažil jsem se fotografovat s co nejmenší citlivostí aby se na fotografii příliš neobjevil šum. To se dařilo hlavně ze začátku pozorování, kdy bylo ještě dostatek světla. Později však došlo i na ISO 800 kvůli maximálnímu zkrácení expozice.

Setkání Měsíce, Venuše, Aldebarana a M45

Po půl desáté se vedle Měsíce objevil svítící bod cca 1mag, který se po své dráze na severovýchod neustále zjasňoval až na cca –1 až -2 mag. Jak správně tušíte, jednalo se o stanici ISS. Přelet jsem pozoroval až k nejjasnější hvězdě v Pastýři, Arcturovi (alpha Bootes). Tam mi ISS zmizela za stromy. Podařily se mi čtyři fotografie.

ISS u Měsíce

ISS u Měsíce

ISS

ISS

Vrátil jsem se k fotografování Venuše, Měsíce a Plejád. Přes ono seskupení začala přecházet oblačnost a kolem jasných objektů vytvářela světelné halo. Zkusil jsem vyfotografovat ještě Měsíc v blízkosti M45. Ovšem celkově nejsem s kvalitou ten večer pořízených fotografií spokojen. Fotografie prostě nejsou takové, jak bych si představoval. Hlavně z hlediska čistoty snímku.

Měsíc a M45. Ten invertovaný snímek je tam navíc. Přišel mi zajímavý.

Asi ve 22 hodin jsem montáž a fotoaparát odklidil do auta a ještě dobrých deset minut pozoroval setkání druhého a třetího nejjasnějšího tělesa sluneční soustavy s hvězdokupou M45 (Plejády) a hvězdou Aldeberan (alpha Tau) pouze okem z lavičky. Byly daleko, nebo blízko? Vesmír je obrovský prostor ponurosti a temna, ale i krásy a světelných představení. Jedno takové malé divadlo se nám naskytlo dnes večer a další přijdou. A pokud se budete dobře a pozorně dívat, přinesou Vám uklidnění a moc a moc příjemných chvil u dalekohledu, fotoaparátu nebo jen při obyčejném pozorování pouhým okem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(1sweet.flower, 20. 9. 2009 12:04)

Je to nádherné, co vše se dá pozorovat na obloze. :-) opravdu super.