Jdi na obsah Jdi na menu
 


První noc s ED-80

15. 4. 2008

První noc s ED-80

Na začátku října ke mně dorazil poštou z Českého Krumlova refraktor SW ED-80. Jelikož je mezi astronomy-amatéry vyhlášen pro svou výbornou optiku, těšil jsem se na první pozorování. První týden bylo klasicky zataženo a na výlet na chatu pod noční oblohu jsem se dostal až 5.10. . Po ustavení montáže jsem se první polovinu pozorování věnoval pořízení širokoúhlého snímku Mléčné dráhy. Zvolil jsem tříminutové expozice a z takových pěti složil následující obrázek.

 

Tahle Mléčná dráha v souhvězdí Labutě mi však připravila nepěkné překvapení. Ikdyž po pokusných expozicích bylo zaostřeno dobře, někde se stala chyba a všech pět expozic trpělo velmi velkými hvězdami vlivem rozostření. Prodloužil jsem ohnisko a exponoval stejnou dobu zase pět snímků okolí Danebu. Tentokrát je zaostření lepší, ikdyž ne dokonalé.

 

Na této fotce je dokonce, i přes krátkou expozici, rozeznatelná mlhovina NGC7000, Severní Amerika.

Po několika expozicích jsem se konečně dostal k pozorování. Prvním pozorovaným objektem byla galaxie M31 v Andromedě. Při zvětšení 24x byla viditelná téměř přes celé zorné pole i se svou vzdálenější průvodkyní M110. Tmavé pásy jsem nepozoroval.

Další notoricky známý objekt jsem našel v zápětí. Jednalo se o kulovou hvězdokupu v Herkulovi, M13. Nutno říci, že mě dost zklamala. Čekal jsem od ED80 více. Při 60x bylo okrajové rozložení na hvězdy stěží viditelné. A při 120x se již nedalo pozorovat kvůli malému kontrastu obrazu. To je na ED divné.

A nebyl bych to já, abych v novém dalekohledu nevyhledal moji nejoblíbenější dvojici galaxií ve Velké medvědici M81 a M82. Našel jsem je poměrně snadno při 24x a poté si prohlédl každou zvlášť při 60x. Naskytl se mi velmi pěkný pohled i přes malý průměr EDčka. Dokonce si troufnu říci, že M82 jsem tak hezky neviděl ani v Newtonu 130/900.

Ovšem krásný pohled na galaxie nebyl ničím proti tomu, co mělo teprve přijít. Povolil jsem oba šrouby aretací a z nízko položené Velké medvědíce jsem přes severní obzor namířil svůj refraktor na právě vycházející Plejády, M45. Zvětšení 24x se ukázalo perfektní a já uviděl něco, co jsem za tři roky pozorování ještě nespatřil. Nádherné bodové hvězdy, které se díky perfektní optice refraktoru zdály být až modré. To bylo něco. Kochal jsem se tímto pohledem asi 7 minut. Poté s montáží trochu více vlevo,....nahoru....ááááá.... tohle mi už opravdu vyrazilo dech. Chí a H v Perseu. Jasně jsem rozeznával odlišné barvy hvězd a u středu větší z obou hvězdokup jsem viděl slabounké hvězdičky. Byly tak jemné, malinké a přesto skvěle od sebe rozeznatelné. Tady můj Newton prohrál na celé čáře. Rozlišovací schopnost ED80 je na jeho relativně malý průměr opravdu obdivuhodná.

Takže závěrem...kdo tvrdí, že obyčejný okulár, který se standardně dodává k zakoupeným dalekohledům je špatný a smysl má jen přinejmenším 2" Nagler, nikdy nepozoroval obyčejným okulárem přes ED80. Dojem z něho je na poprvé dobrý. Ovšem průměr objektivu ničím nahradit nelze. Optika je vskutku precizní a jako nejvhodnější bych ho, samozřejmě v množině DSO, doporučil na úhlově velké objekty s malým zvětšením. Klidně stačí i 24x. Pak je obraz bez chyby. Těžko si potom představit ještě lepší pohled.

Ještě se snad zmíním o noční návštěvě při pozorování, kterou jsem zaregistroval až na samotném konci. Nevím, jak dalece se níže vyfocený tvor zajímá a astronomii, nicméně pryč ze svěho místa před chatou se mu moc nechtělo. :o)

 

A k Chí a H v Perseu? Kolem jedné z oranžových hvězd tančila vesmírný kankán skupinka malých neposedných hvězdiček, jako nezbedné děti, které pobíhají kolem máminých sukní. Přes tuto nápadnou něžnost dávaly obě krasavice znát svůj majestát a z jejich vzhledu sršelo sebevědomí v notných dávkách. Přesně tak, jako by chtěly nicotnému unavenému astronomovi povědět: "Jen se podívej ................a klaň se před námi !" A já se poklonil. Není ničeho nad Vesmír, není ničeho nad jeho sílu .......a krásu. Obrovské dálky dělí vše a přesto je vše blízko. Jen se chvilku zastavit a zvednout oči vzhůru. A pozdravit... nezapomenout pozdravit a v duchu sklonit hlavu na znamení pokory před Ním....králem nás všech....Vesmírem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář