Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostředek března konečně se Saturnem

22. 3. 2009

ObrazekTři parádní noci v polovině března konečně zkřížily cestu mě a 120 000km širokému pánu prstenů. Po dlouhé době jsem se opět mohl pokochat nádherou prstenců a navíc, což jsem nikdy nepozoroval, jsem lovil v okolí plynné žluté koule její měsíce.

 

 

17.3. 2009 jsem k večeru vyrazil na chatu, abych zkontroloval růžky srpku zapadající Venuše, vystopoval kometu Lulin a konečně vyfotil Saturn. Venuše byla velmi pěkná. Srpek je již dosti úzký. Seeing (chvění atmosféry) dost kazilo obraz a Venuše byla hodně nízko nad západním obzorem. Přesto byl pohled 130kou newtonem velmi hezký a srpek Venuše příjemně rozjel chladný pozorovací večer.

Když koule zářící plazmy sestoupila dost nízko pod obzor a obloha dostala barvu typickou pro městem ozářené jasno, stala se mým cílem kometa Lulin. Věděl jsem přesně, kde ji hledat, ale jediný slabý mlhový obláček v těch místech mi připomínal spíš nepříliš jasnou otevřenou hvězdokupu. Přesto jsem došel k názoru, že tohle "něco" je opravdu kometa. Pouze obláček s jasným jádrem a jednou hvězdou na pozadí naznačoval, že se dám raději cestou vodíkových a héliových mas, rotujících šílenou rychlostí asi jednu světelnou hodinu od Země. Saturn byl mým dalším cílem.

Po dlouhé době jsem jej zase spatřil a tak jsem se kochal pro mě neznámým pohledem na uzavřené prstence. Při malém zvětšení jsem dobře chápal, proč viděl Galileo kotouček se dvěma kotoučky vedle. Saturn s uzavřenými prstenci tak opravdu málo zvětšen vypadá. Několik pokusů o video 130/900 newtonem + Barlow 2x s kamerkou Philips SPC900nc dopadlo takto:

 

Obrazek

A jedna Venuše:

Obrazek

18. 3. 09 jsem v práci sestavil montáž a pozval kamarády na pozorování Venuše a Saturnu. Venuše byla o dost lepší než předešlý den a srpeček byl opravdu přitažlivý. Nádhera přišla po setmění u Saturnu. Miliony kamenů ne větších než jeden metr kroužících v družném rozhovoru kolem obrovského celku, plného smrtícího počasí, oblačný pás na jedné z polookoulí planety a tři měsíce, doprovázející Saturn na dlouhé cestě kolem Slunce. Na tohle seskupení jsem se vydržel dívat asi půl hodiny. Pak jsem  pozval kamaráda na shlédnutí této parády. I on identifikoval Saturn, přerušení kotoučku planety prstenci a tři měsíce (Titan, Iapetus a Dione). Oblačný pás mu při nepříliš dobrém seeingu zůstal skryt. já jsem ho identifikoval pouze stěží.

21. 3. 09 jsme se večer vrátili z výjezdu zpět na základnu. Ihned, co jsem se svlékl ze zásahových věcí, šel jsem vytáhnout dalekohled, montáž i kameru. Venuše už byla pod obzorem, tak zase Saturn. Poprvé jsem snímal webkamerou Philips za okulárem a nutno říci, že dostat planetu do zorného pole bylo dost náročné. Když se to podařilo, nasnímal jsem čtyři videa a složil v registaxu v následující snímek. Čáry od kamery ještě neumím odstranit, takže zatím s nimi.

 

Obrazek

Na snímku jsou vidět dva oblačné pásy a přerušení Saturnu prstencem.

 

Další metou byly měsíce. Spatřil jsem Titan, Rheu, Iapetus a Dione. Tethys byla velmi blízko Rhei a já jsem o tom nevěděl. Proto jsem se v této oblasti spokojil s jedním měsícem.

 

Krásná tři pozorování konečně protrhla pozorovací půst, trvající více než měsíc. Buďme rádi za každou jasnou noc, kterou můžeme oči trápit u okuláru dalekohledu nebo jen tak bez cíle pozorovat vzdálené krásky jasných nocí. Protože když je můžeme vidět, jsme šťastni, nadšeni,  uchváceni, ....živi?