Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozorování objektů v Cassiopeii

14. 4. 2008

Objekty v Cassiopeii

Dnes jsem vlastně ani neměl v úmyslu pozorovat. Hlavní náplní dnešního večera bylo pořídit nějaké širokoúhlé fotografie Mléčné dráhy, konkrétně Labutě a Orla. Ještě, než nastala tma, ustavil jsem montáž, jak nejlépe to šlo, připravil dalekohled, fotoaparát a ostatní. Kolem 22:30 měla přijít první expozice mým Canonem EOS5000. Ke svému zděšení jsem ale zjistil, že po nastavení času B se po povolení spouště závěrka opět uzavře. Nevím, jestli jsem lama a neumím fotografovat, nebo je chyba jinde. Ale to jednoduše zjistím zítra. (Jsem tedy lama, jak jsem o den později zjistilJ)

Nezbylo, než najít náhradní program. Už dlouho jsem chtěl uskutečnit komplexní pozorování otevřených hvězdokup v Cassiopei. A dnes na to byl ten pravý okamžik. Vybalil jsem triedr a mapu dané oblasti. Začal jsem v oblasti mezi hvězdami ε a δ Cas. Otevřené hvězdokupy NGC 659 a 654 se jeví jako slušně viditelné, při delším pohledu rozložené částečně na hvězdy. Dalším objektem je hvězdokupa M103. Triedrem se jeví jako nevelká, ale jasná s několika málo hvězdami blízko u sebe.


Cassiopea (Cartes du Ciel)

 

Hvězdokupa NGC 457 se mi hledala velmi dobře, protože se rozkládá přesně v oblasti jasné hvězdy φ Cas. Ne kdoví jak jasná, ale při delším pohledu velmi pěkná hvězdokupa. Blízká NGC 436 se mi ztrácela na přesvícené obloze a téměř jsem ji nepozoroval. Jen na pár okamžiků se mi zdálo, že vidím nepatrné lokální zjasnění. NGC 381 nebyla vidět ani v náznaku, což opět přikládám vlivu světel města. To se ale nedá říci o NGC 225, která se mi mezi kappa Cas a gama Cas objevila ve vší parádě. Byla poměrně velká a jasná. NGC 129 jsem hledal bez úspěchu. Zbývala dvojice NGC 7790 a NGC 7789. První jmenovaná byla jasnější a větší, ovšem bez výrazného rozložení na hvězdy, druhá hůře patrná, ale přesto šla velmi dobře vyhledat. Leží totiž v blízkosti jasné ró Cas a pokud najdete tuto hvězdu v triedru, nemůžete NGC 7789 přehlédnout. Teď měla přijít pověstná třešnička na dortu v podobě hvězdokupy M52. Musím ale říci, že mě dost zklamala.


Hvězdokupa M52

 

Nevím, jestli to bylo oblohou nebo něčím jiným, ale prostě jsem čekal víc, než jen nevelký shluk nepříliš jasných hvězd . Nedaleká NGC 7635 nebyla v dosahu mého triedru. Nedá mi ještě nezmínit dvě nádherné hvězdokupy  NGC 884 a 869(tedy chí a h) v Perseu. Ty nezklamou nikdy a i dnes jsem se na ně vydržel koukat dlouhou dobu a obdivovat krásu těchto hvězdných seskupení.

Závěrem: Pominu-li M52, Cassiopeia rozhodně nezklamala a do budoucna plánuju doplnit dnešní pozorování o další objekty, na které se dnes nedostalo a na ty, které nemám ve své mapě zakresleny. Lákají mne také objekty v Cepheovi, které jsem letmým pohledem přes triedr dnes neobjevil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cassiopeia

(tereza, 8. 10. 2008 8:55)

Moc Vam dekuju za krasny clanek. Dobre se to cte a pri me obrazotvornosti se mi pred ocima zjevi cely dej. Skoda, ze tu vasi oblohu nemuzeme videt tu v Australii. Ano, mame tu taky moc krasnych pohledu na temne hvezdnate obloze, ale schazi me tu prave Severni cast a taky maly a velky vuz. Zase pohled tu na Jizni kriz, Carinu ,47 Tukaney,Omega Centauri a hlavne krasnou Milky Way se svymi Strelcem a Skorpionem jsou taky moc krasne.
Protoze si nekdy kopiruji pro sebe nektere clanky z CASu tak me schazi Vase minule povidani o Andromede. Bylo by miozne me rict, kde je to napsane? Ja to totiz tu nemuzu najit.
S peknym pozdravem a pranim co nejtemnejsich krasnych noci pri pozorovani vseho co je tak poutave na nebi Vam preje Tereza.