Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozorování mlhoviny v Orionu z okna paneláku (Newton 130/900, 45x)

14. 4. 2008

Pozorování mlhoviny v Orionu z okna paneláku (Newton 130/900, 45x)

Protože počasí na konci prosince a hlavně na začátku ledna bylo všechno, jen ne vhodné pro pozorování, uvítal jsem včerejší vyjasnění s radostí. Ovšem, jak už to tak bývá, jsem zrovna nemocný a o výletě na chatu za město si můžu nechat zdát. Tedy z okna. Obrovská pozorovací bída mě donutila pozorovat z okna paneláku na kraji města. Přímo předemnou (a tedy jediné, co se dalo pozorovat) se skvěl Orion, moje nejoblíbenější souhvězdí. Po chvíli větrání v kuchyni jsem tedy našel v okuláru mlhovinu M42. Nádhera i ve městě. Chvilku jsem upřeně hleděl na střed mlhoviny, aby mi poté ukázala svůj tvar. Seeing byl příšerný (jak jinak v okně). Čtyři hvězdy Trapézu jsem rozeznával asi 80% času. Avšak i přes asi 10m vzdálenou sodíkovku ve výšce 2. patra (já byl ve třetím) jsem uviděl dva tmavé záhyby v západním rameni mlhoviny (viz. kresba).


Kresba mlhoviny v Orionu M42

Abych zmínil i M43, v tak příšerných podmínkách se jednalo o bočním pohledem viditelnou mlžinku okolo blízké hvězdy.

Když už jsem byl u pozorování Oriona, napadlo mě zkusit i ve městě najít mlhovinu M78. Namířil jsem tedy dalekohled do míst, kde se má nacházet a opravdu jsem si bočním pohledem všiml jakoby zjasnění okolo slabé hvězdy. Ovšem o nějakém regulérním pozorování nemohla být řeč. Prostě tam jen byla.

Na úplný konec pozorování jsem si nechal otevřenou hvězdokupu M41 ve Velkém psu. Najít ji není problém. Najdeme Síria a od něho sjíždíme dalekohledem pomalu kolmo dolů k obzoru. Za okamžik si všimneme chudé otevřené hvězdokupy, ve které jsem odhadl asi 15 hvězd, z nichž žádná nebyla viditelně jasnější, než ostatní.

Vím, nejedná se o kdovíjaké pozorování, ale pro představu jak je vidět M42, M43 či M41 na přesvícené obloze města mým přístrojem tento report jistě postačí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář