Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ocas medvědice a okolí M101

29. 5. 2009

Po dlouhé době jsem se konečně dostal k fotografování Canonem. Setový objektiv na HEQ5 jsem tentokrát namířil do oblasti ocasu Velké medvědice nebo chcete-li oje Velkého vozu.

 

Fotografie oje Velkého vozu spolu s galaxií M101. Všimnout si můžete i dvojice galaxií M51. Stačí najít podle mapy. Canon EOS 300D, EF-S18-50mm, 5x5 minut, ISO 1600. Odečten DF.

 

 

Obrazek

Snímek ve větším rozlišení TADY >

 

 

Jediný snímek stejnou technikou bližšího okolí galaxie M101. Je to jen pokus, takže žádná nádhera, ale galaxií je tam patrno dost vzhledem k 5min expozici na ISO 1600.

 

 

Obrazek

Vyšší rozlišení TADY

 

A ještě jeden snímek (výřez výše uvedeného) s dvojicí M101 a NGC 5474

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Noc byla jasná,jako by ani zítra neměly přijít velké a silné bouřky. Saturn dával sbohem na jihozápadním nebi pod tlapami Lva a obloze vévodila Velká medvědice, zářící v zenitu. Lyra a Labuť už se nebojácně tlačí na scénu, doprovázeny svým věčným strážcem Herkulem, který jim klestí cestu na nebeský trůn mezi hvězdami. Do role rozhodčího této stále se opakující hry se pasovala Polárka, která z přehledného místa rozsoudí každý sporný moment rozehrané partie. Ale jak by řekl vládce Říma, "kostky jsou vrženy..." . Ještě několik desítek tisíc let uvidíme stále stejný průběh klání. Pak se pomalu hvězdy známých obrazců rozejdou a pozorovatel jen stěží pozná, kteréže souhvězdí má v daném ročním období navrch. Tvary se změní, ale hvězdy budou zářit stále dál pro všechny, kdo je znají, uctívají, komu se líbí i těm, kdo je rád nemá. Ale nejvíce září těm, kdo k nim vzhlíží s úctou a nechá si hlavou proběhnout myšlenku tajemna, které hvězdy a vlastně celý Vesmír přináší tomu, kdo umí naslouchat jejich hlasu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář