Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návrat komety M4/SWAN - shrnutí

14. 4. 2008

Návrat komety M4/SWAN - shrnutí

Kometa SWAN ohlásila na naší obloze svůj návrat z hlubin sluneční soustavy zpět ke Slunci zhruba v polovině září, kdy byla obstojně pozorovatelná na naší obloze.

Ranní pozorování odhalila kometu jako rozmazanou hvězdičku s náznakem ohonu a jasností podle odhadů 7 – 7,5mag. Koncem září se kometa zjasnila na 6mag a bylo jasné, že očekávání jejího velmi příznivého návratu pozorovatele nezklame.


Poloha komety od konce července do konce října

Další zjasnění předvedla kometa záhy, když ji 10.10.2006 bylo možno zahlédnout až 5,8mag jasnou. Takhle jasná byla na večerní obloze při dobrém počasí velmi snadným a zajímavým cílem. 5,8mag vydrželo kometě ještě během následujících dvou týdnů.


Fotografie komety SWAN od Bíby75 (člen astrofóra) Větší foto zde

17.10.2006 se i u nás na západě našel pěkný den, který sliboval úspěšné večerní pozorování. A když se tohle spojilo s mým volnem, nebylo o čem přemýšlet. Sbalil jsem tedy dalekohled, triedr a fotoaparát C EOS 300D a vyrazil na chatu, asi 5km za Cheb. Kometa se nacházela na západě, kde je nejbližším větším městem německý Marktredwitz, vzdálený asi 25km. Z tohoto důvodu byla právě tímto směrem nejtmavší obloha. První můj pohled na kometu mě ale zklamal. Jasné jádro, nazelenalá koma, ale jinak nikde nic. Maximálně nepatrný náznak ohonu, směřující od Slunce. V té době už spousta členů astrofóra ohon pozorovala bez větších problémů. Nafotil jsem tedy několik 20 a 30s širokoúhlých expozic, shlédl jasná a známá „emka“ a se smíšenými pocity odjel domů.

K náhlému zjasnění komety došlo 24.10.2006. A představení to bylo parádní. Hodnota se totiž podle odhadů zastavila až na 4,2mag.

25.10.2006 jsem se na kometu vypravil  ve Starém Plzenci, asi 15km od Plzně. Nacházela se poblíž pěti hvězd, tvořících přímku, z nichž nejjasnější byla Tau coronae borealis. Patrný byl krásný ohon, směřující od Slunce.


Moje fotografie komety ze Starého Plzence. 30s, Canon EOS300D

Koncem října prošla kometa blízko kulové hvězdokupy M13 v Herkulovi. Další její cesta pokračovala do souhvězdí Orla. (Hranice Herkula a Orla dosáhla 16. listopadu). V současné době (20.11.06) upadla již C/2006 M4 SWAN do pozadí zájmu a jen občas se ještě objeví nová fotografie či zápis o pozorování.

Kometa byla po dobu 2 měsíců v popředí zájmu nejen amatérských astronomů. Pořízeno bylo mnoho amatérských i profesionálních snímků a odpozorována spousta a spousta večerních hodin. Jednalo se o velmi příznivý návrat komety. Nezbývá, než doufat v další, minimálně podobná, představení těles z mrazivého okraje Sluneční soustavy.