Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náhlé superzjasnění komety 17P/Holmes

15. 4. 2008

Náhlé superzjasnění komety 17P/Holmes

Kometa 17P/Holmes byla až do druhé poloviny října objektem 17. magnitudy a tedy většinou amatérských přístrojů nebyla pozorovatelná. Pak ovšem na jejím povrchu došlo k výbuchu a kometa zjasnila A zjasnění to bylo skutečně excelentní. Přes 900 000x zjasněná kometa dosáhla 24. října 2,8mag a stala se velmi nápadným objektem, zářícím v souhvězdí Persea. Po zjasnění měla kometa spíše hvězdný vzhled. Tedy velmi jasné jádro s velmi jasnou komou a téměř nepatrným rozostřením na okraji. Předpokládá se, že její koma bude čím dále rozsáhlejší a mohla by dosáhnout až velikosti měsíčního úplňku. Další vývoj jejího vzhledu a jasnosti se budu snažit popisovat níže


Poloha komety od konce října do konce do listopadu

 

24. října - Pozorování mezi mraky

 

Pár šťastlivců mělo možnost pozorovat u nás kometu i přes nepříznivé počasí. I přes přecházející mraky se jednalo o nápadný objekt. U nás na západě Čech se o pozorování nedá ani mluvit. Už tři dny je zataženo nízkou oblačností, zatím bez nároku na vyjasnění.


Kometa narychlo vyfotografovaná Martinem Gembecem

 

25. října - Diskuze a zajímavé odkazy na Astrofóru

28. října(poledne) - Snad se večer vyjasní

Každý večer má někdo kliku a v mracích se objeví díra. Ovšem někdo má OBROVSKOU kliku a v té díře se objeví kometa 17P/Holmes. Koma komety se den ode dne zvětšuje. Patrné je jasné jádro, vnitřní koma (ve které je jádro uložené excentricky) a na fotografiích můžeme vidět i komu vnější. Jako třeba na parádním snímku Ládi Spejchlíka


Nádherný snímek Ládi Spejchlíka

 

Podle modelů počasí se má na západě Čech dnes večer vyjasnit. Alespoň na chvilku. Tak doufám, že konečně kometu uvidím a třeba i vyfotografuju.

 

28. října(večer)

Po deváté hodině se konečně objevil Měsíc a s ním i několik nejjasnějších hvězd v souhvězdí Persea. A konečně jsem i já uviděl kometu 17P. Byla opravdu jasná a dobře viditelná i přes vysokou oblačnost. Patrný byl její nehvězdný vzhled. V triedru 10x50 vypadala velmi hezky. Bylo vidět jasné okolí jádra a vnější část komy. Samotné jádro jsem zřejmě neviděl, ikdyž se mi chvílemi zdálo, že ve vnitřní komě vidím malé zjasnění. Všiml jsem si i nesymetrie obou částí komy. Toto byl ovšem v triedru jev velmi nenápadný a nejsem si jist, zda bych si ho všiml, kdybych o něm nevěděl. Podařilo se mi vyfotit i pár expozic objektivem Sigma 70-300APO Macro. Zde je jeden snímek ze stativu (15s, 300mm). Montáž jsem v práci bohužel neměl a tak se hvězdy i kometa jeví protáhlé. Snímek ale dobře ukazuje, jak je kometa vidět v triedru 10x50.

 

29. října - paráda v podání Libora Šmída a Martina Adamovského

Dvě krásné fotografie vyfotili i přes špatné podmínky Libor s Martinem. Klobouk dolů před kvalitou těchto fotek.

Libor Šmíd

 

Martin Adamovský

 

31. října (dopoledne)

Dnes bude snad počasí opět schovívavé. Do práce jsem si přivezl refraktor ED80. Rád bych už konečně viděl kometu v dalekohledu. Poslední tři dny kometa dále nezjasnila (naopak je možná o málo méně jasná). Koma se také nijakým drastickým způsobem nerozpíná. Měsíc už teď ruší méně než když jsem pozoroval poprvé. Proto by dalekohledem mohly být vidět snad i nějaké podrobnosti ve struktuře komy. Jak to dopadne poznám až večer. Následující odkaz vám odhalí další krásné snímky 17P/Holmes.

Krásné obrázky komety 17P/Holmes

31. října (večer) - Kometa poprvé dalekohledem

Počasí dnes večer opravdu přálo a já se na kometu mohl podívat v ED-80. Tentokrát už to nebylo žádné nahánění komety mezi mraky (ikdyž opar byl), ale seriózní a klidné pozorování. Ač z okraje města, viděl jsem kometu velmi hezky. Při zvětšení 24x vynikla její pozice na hvězdném pozadí. Jádro se ukázalo jako hvězda v centrálním zjasnění. Narozdíl od pozorování triedrem (viz výše) už bylo jasné, kde přesně se jádro nachází.
Při 60x vyplnila kometa značnou část zorného pole. Na okraji komy (ve směru od Slunce) jsem pozoroval jistý úbytek jasnosti komy. Nejlépe to zobrazuje moje následující skica.

Při zvětšení 180x už byl obraz málo kontrastní a detailů nepřibylo. Zítra bych rád vyfotil kometu už tak jak se má, tedy na montáži s pohonem.

2. listopadu - Konečně fotografie komety

Konečně se pořádně vyjasnilo a včera večer jsem se svým vybavením vyjel za město na chatu. Cílem bylo vyfotografovat kometu na paralaktické montáži delším ohniskem. To se také povedlo. Do jaké míry posuďte sami z následujícího snímku.

Obrazek

Obrázek je složen z expozic: 3x30s + 3x90s, ISO 800, EQ2, bez pointace

 

Kolem 20:45, kdy jsem zrovna kometu pozoroval 25mm okulárem (24x), mi těsně kolem komety prolétl v zorném poli meteor. Jeho jasnost odhaduji na 5-6 mag. Moc pěkná chvilka. Zítra se ji pokusím zachytit v kresbě.

A ještě jedna moje větší kometa. Výřez z předchozího snímku.

3. listopadu - A pak že kometa nemá ohon

Velmi hezký snímek, který dokazuje, že kometa má opravdu ohon. Autor Sebastian Voltmer, www.weltraum.com

 

5. listopadu - Rýsuje se ohon?

Tak u nás je od minulého pozorování zataženo a tak mi nezbývá, než sledovat na internetu pozorování jiných šťastnějších kolegů. Jedna možnost jsou pozorování na výše uvedeném astrofóru a druhá třeba na símku Jagera a Rehmanna. Jako vždy paráda.

Kometa jinak vykazuje pokles jasnosti jádra a celé centrální oblasti. Celková plocha, kterou zabírá na obloze koma se opět zvětšila. Vizuálně podle ohlasů z pozorování je kometa méně jasná, ale zato o hodně větší. Doufejme, že ještě alespoň nějaký týden zůstane pozorovatelná. Začal se totiž na ní tvořit stále viditelnější chvost. Možná by nám tato zvláštní kometa mohla ještě nějaké to divadlo předvést.

 

10. listopadu - Ohon opustil "chobotnici" 17P

Iontový ohon, který kometa vytvořila ji nedávno opustil. Můžeme to vidět na níže uvedeném snímku. A proč chobotnici? Však ona kometa 17P s tvarem svého ohonu připomíná onoho leckdy bájného a obávaného tvora.Onen tvar Vám přiblíží druhý obrázek. Pokud vlastníte barevné "3D" brýle, můžete kometu vidět prostorové.

Zdroj www.spaceweather.com

 

Co se týká pozorování, viděl jsem kometu jednou (7. listopadu) okem z města mezi mraky. Z toho můžu konstatovat jen to, že je slabší než minulý týden.

11. listopadu - Kometa se lehce protáhla do směru od Slunce

Bohužel u nás na západě je stále zataženo. Kolegové v republice ale štěstí měli a pozorovali a fotili. Z fotografií uveřejněných v posledních dnech je zřejmé, že "kulatý" tvar komety se mění. Teď to vypadá, že se kometa protahuje ve směru od Slunce. Vytvoří se další dlouhý a tentokrát i velmi znatelný ohon? Uvidíme v dalších dnech.

17. listopadu - Rozsáhlá koma

Koma komety Holmes přesáhla průměr 1,4 mil. km a tím je tedy kometa největším tělesem ve sluneční soustavě. Ovšem materiál tvořící komu je velmi řídký a jeho hmotnost je velmi malá.

Já jsem měl možnost kometu vidět včera kolem 18 hodiny triedrem 10x50. Jasný přechod mezi vnitřní a vnější komou je ten tam a kometa je opravdu velká. Pohledu v dalekohledu ještě dodá na kráse těsné přiblížení k hvězdě Mirfak. Kometa spolu s Mirfakem tvoří působivý pár, byť mnoho světelných let od sebe vzdálený.Podle mého názoru se v příštích dnech dočkáme dalšího slábnutí komety a jejího pozvolného zvětšení. Snad se mi ještě podaří ji uvidět.

24. listopadu - Stále pěkná 17P

Dnes jsem kometu viděl v triedru 10x50. I přes vliv svítícího Měsíce jde o celkem nápadný objekt, který bude ještě dlouhou dobu viditelný pouhým okem. Není už to taková paráda, jak při letošním znovuobjevení, ale stále to stojí za to."

25. ledna - Slábnoucí kometa

Po velmi dlouhé době jsem se dostal k pozorování komety. Jenže jaké bylo moje překvapení, když jsem ji ve městě pomocí ED80 neviděl. Prostě kolem Algolu, kde se kometa nyní nachází, nebyla k nalezení. Ovšem slušný příděl fotografií a i pozitivních pozorování je na astrofóru. Já osobně asi již kometu nechám letět zpět do dálky sluneční soustavy a budu se těšit na další, třeba ještě jasnější, kometu v zorném poli mého dalekohledu. Tak tedy: "Šťastnou cestu, 17P!!"

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář