Jdi na obsah Jdi na menu
 


MiniBirell u Frýdku Místku II

16. 11. 2008

Obrazek12. 11. 2008 jsem spolu se Standou opět vyrazil k Láďovi do Kunčiček u Bašky. O nějakém seriózním fotografování nebylo možno uvažovat, protože Měsíc v pokročilé fázi zářil vysoko nad obzorem. Rozhodli jsme se tedy vyfotografovat alespoň našeho nejbližšího nebeského souseda.

Láďa měl venku připraveného MAKa 150/1800 na EQ5. Zkoušeli jsme se podívat na M42, která v něm byla za pěkné noci velmi hezká s mnoha podrobnostmi. Nyní ale byl vidět jen základní tvar. Takže Měsíc. Zatím co Standa fotil CCD kamerou G1 přes MAKa, byvilijsme se s Láďou pozorováním Měsíce jeho třístovkou. Nedá se snad popsat, jak je Měsíc parádní ve velkém dalekohledu při malém zvětšení. Stíny na rozhraní světla a tmy a dokonce i viditelné krátery přímo na osvíceném povrchu. Jedním slovem nádhera. Jediné nepříjemné bylo, že jsme neměli měsíční filtr. Měsíc ve 300mm byl totiž tak jasný, že po pár vteřinách bolelo oko.

Mezi pozorováním jsem se seznamoval s fotoaparátem Canon EOS 450D, různými okuláry a montážemi, prohlížel si velké fotografie svých kamarádů, okukoval Láďou vlastnoručně postaveného newtona 200/2000a také si prohlédl funkční dvoustovku (zrcadlo) ještě z dob válečných. Další povedené minisetkání u Frýdku-Místku se vydařilo a zde je několik fotografií.

 

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chodíš také na naše stránky?

(ANT, 9. 1. 2009 13:33)

Ahoj mohl by si se zůčastňovat webcastu s tímto zařízením.Já to mám daleko skromější,přemýšlej o tom. Zdraví http://astro-webcast.eu/
KVT projekt @ Astro-Webcast.eu: on-line (1) přenosy pozorování, astronomických objektů