Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kometa McNaught C/2006 P1

7. 1. 2007

 

 

Obrazek

Mapka poloh komety McNaught na severní obloze. (zdroj kometarium.com)

 

 

 

Kometa C/2006 P1 McNaught se vyhoupla nad obzor v době Vánoc roku 2006. Pozorovatelná byla začátkem ledna jak na ranním tak na večerním nebi, vždy nedlouho před východem (po západu) Slunce. Charakteristická byla jasným jádrem (ostatně jako většina komet) a také nádherným a dlouhým ohonem, který byl v lednu bez problému viditelný pouhým okem. Nejblíže ke Slunci se přiblížila 12.1.2007 a to na vzdálenost 0,17AU (asi 25 500 000km). Tento den také vstoupila do zorného pole korónografu družice SOHO (foto zde).

Pomyslnou hranici mezi kladnými a zápornými hodnotami jasnosti překročila P1 7.1.2007, kdy ji pozorovatelé odhadovali na 0mag (někteří dokonce i lehce k mínusu). 8.1. už se množily hlášky o jasnosti –1mag.

 

Jak je vidět na mapce, nejvyšší výšky nad obzorem dosáhla kometa 6.1., kdy procházela souhvězdím Orla. Na naší obloze přestala být pozorovatelná 16.1., kdy se nenávratně přesunula na oblohu jižní.

 

Moje pozorování
O kometě jsem se dozvěděl dosti pozdě a ani tehdy jsem nejevil pozorovací aktivitu, protože jsem ji považoval za klasickou kometu jasností 8-9mag. Až 9.1 jsem se začal zajímat a to bohužel nestačilo. U nás na západě republiky bylo beznadějně zataženo. Mraky se rozplynuly až 12.1. ráno, ale to už na kometu bylo pozdě. Triedrem 10x50 jsem ji nezahlédl. A jelikož na jižní polokouli kvůli kometě cestu nepodniknu, pokochejte se alespoň několika obrázky a spoustou poznatků z pozorování na astronomickém fóru. A abych doplnil tuto stránku, jedna fotografie od kolegy astronoma a nadějného začínajícího astrofotografa Bíby75.

 

 

Obrazek

 

KOMETA JE VIDĚT VE DNE
Kometa je v těchto dnech (14.1.07) tedy lépe pozorovatelná na jižní obloze, ale přesto nám nic(kromě mraků) nebrání se pokusit ji pozorovat. Dosahuje totiž jasnosti kolem –5 - -6mag a to je dostačující na to, abyste ji spatřili i na denní obloze. Ovšem tím nechci říci, že se Vám to vždy podaří. Na níže uvedeném obrázku jsou znázorněny polohy komety 15. a 16. ledna 07.

 

 

Obrazek

 

Pozorování 14.1.07 na denní obloze
Mě se konečně podařilo kometu spatřit kolem půl druhé odpoledne, dne 14.1.2007. Pozoroval jsem triedrem 10x50. Slunce bylo odcloněno rohem okna a já začal zametat po obloze v místech, kde měla kometa být. 20 minut bez výsledku. (Jen jsem viděl zeleně). Potom mi v jednom místě začal problikávat čas od času světlý bod. Zkoušel jsem ho okem zaměřit a to se asi po dvou minutách i povedlo. A bylo to tu. Přece jenom jsem tuto kometu uviděl. Ovšem po připevnění triedru na stativ jsem již kometu nenašel. Další (a asi poslední) šance je zítra přes den.

Pozorování 15.1.07 jak jinak než na denní obloze
Dnes od rána byla mlha asi do 11 hodin. Poté se rozplynula, ale po celém obzoru do výšky tak 20stupňů přetrvávala oblačnost. Slunce sice svítilo, ale jeho světlo se rozptylovalo na pásech mraků tak, že o pozorování, dnes už méně jasné komety, nemohla být ani řeči. Pár úspěšných pozorování z dnešního dne najdete na astrofóru (viz odkaz výše).

Tak tedy končí asi čtrnáctidenní pozorování nejjasnější komety posledních možná 30 let. O dalším jejím pohybu po obloze musíte už zavítat na stránky autorů z jižní polokoule. Těšte se tedy na další ledovou parádnici, která k nám z daleka přiletí ukázat svou krásu.

Několik fotografií od uživatelů astrofóra

 

Obrazek

Martin Gembec

 

Obrazek

Marek Pecka

 

Obrazek

Marek Pecka

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář