Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvězdokupy s malokukem 80/400

18. 8. 12 jsem využil jasné a teplé počasí k prvnímu testu nového refraktoru 80/400. Ve výhledu mezi tůjemi a domem zrovna procházel Orel a tak jsem začal tam. Přesněji ve Štítu. Tak už nějaký ten pátek zabírá svoji část oblohy otevřená hvězdokupa Divoká kachna, M11. I v malém refraktoru jsem viděl mnoho hvězd a její specifický tvar. Další hvězdokupou byla o něco jižněji položená M26. Nepříliš nápadný shluk hvězd zhruba stejné jasnosti. NGC 6712 byla hodně podobná M26.

Nad M11 září hvězdokupa NGC 6704. No ona popravdě až tak nezáří a přiznám se, že jsem ji nedokázal jasně identifikovat stejně jako NGC 6664, která je podle fotografií ještě méně nápadná. Další pokusy o identifikaci otevřených hvězdokup selhávaly jeden za druhým. Většina je totiž velmi málo koncentrovaná a tedy špatně viditelná.

Dál jsem se posunul na sever, abych shlédl dvě známé mlhoviny M71 a M27. M71 je nápadná kulová hvězdokupa i v malém dalekohledu velmi líbivá. Činka (M27) mi sice ukázala typický tvar, nicméně nevím, jak by to dopadlo, kdybych nevěděl, jak vypadá. Velké zorné pole refraktoru v kombinaci s 25mm okulárem dává velmi pěkný pohled na DSO objekty. Jsou totiž vidět na širším hvězdném pozadí a tyto pohledy se mi velmi líbí.

Vedle M27 jsou v pravidelných rozestupech další dva objekty. Otevřenka NGC 6830 mi zůstala utajena i přes svou velkou jasnost. Další v řadě, NGC 6823, jsem ale viděl. Na fotografiích je tato hvězdokupa velmi pěkná. Mlhoviny s bohatou strukturou a výrazným chobotem pod hlavnímu hvězdami hvězdokupy se na fotkách krásně vyjímají. V dalekohledu jsem ovšem viděl jen několik jasných hvězd ve tvaru krátkého oblouku.

V Labuti u hvězdy Sadr jsem už několikrát pozoroval hvězdokupu M29. Nemám ji moc rád. Je nenápadná, schovaná v mléčné dráze. Tvarem připomíná miniaturní Plejády.

Následovaly dva objekty, které mám naopak velmi rád. Kulové hvězdokupy M13 a M92 v Herkulovi. Obě jsou velmi jasné a sobě si podobné. M92 je o něco menší, ale stejně koncentrovaná.

Přesunul jsem se do Žirafy. Otevřená hvězdokupa NGC 1502 je shlukem různě jasných hvězd, z nichž je jedna výrazně jasnější než ostatní. Hvězdokupa se promítá nakonec řetízku hvězd, Kemble 1. Je to dlouhá rovná úsečka stejně jasných hvězd výrazně vystupujících z tmavšího pozadí. Velmi pěkný pohled pro široké zorné pole.

Objekt, který mě nadchl vždy a v každém dalekohledu je dvojitá kupa Chí a H v Perseu. Jedním slovem nádhera. Dlouho jsem se vydržel koukat na spletité řetízky slabých hvězd u středu obou kup.

Konec pozorování obstarala stará známá galaxie M31 spolu s M110, která byla i v 80cm dalekohledu velmi nápadná. M32 byla už stelárního vzhledu situovaná jakoby uvnitř M31.  Překvapivě nápadná byla i galaxie v Trojúhelníku M33, mlhavý obláček bez zjasnění v jádře.

Celé pozorování proběhlo poměrně rychle jako test malého 80/400. Přestože jsem se nedostal do takového mně vlastního pozorovacího tranzu, bylo pozorování příjemné a ukázalo, že i s malým a levným dalekohledem se dá odpozorovat mnoho zajímavého i na poli deep sky objektů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář