Jdi na obsah Jdi na menu
 


Částečné sluneční zatmění 1. 8. 2008

2. 8. 2008

Obrazek"......... to přijde, až den se nocí stane, ptáci přestanou zpívat a na Zem padne stín Luny temné. Ta chvíle již blízko jest a chraň nás Bůh před hněvem Atlasovým, jež nebeskou klenbu pozvedne, aby vzápětí ji na nás pažemi svými položil."

Takhle nějak by asi mohl dávný astronom referovat svému vládci o úplném slunečním zatmění. U nás nastalo 1. 8. 2008 zatmění částečné, ale i tak se bylo na co dívat.

 

 

Páteční odpoledne jsem ještě trávil ve svém čerstvě nalakovaném Fordu a zařizoval nutné věci. Čím více se však blížila půl jedenáctá, tím více jsem byl nervózní. Na zahradě ještě nebylo nic připraveno a já měl ještě k zařízení spoustu věcí. Přesto jsem se domů dostal včas a asi deset minut před prvním kontaktem Měsíce se Sluncem (samozřejmě pouze zdánlivém) už na zahrádce stálo ED80 a na stativu připevněný Canon EOS 300D s 300mm objektivem. Tak ještě slunečník a první zkušební expozice a můžeme začít.

Zanedlouho se začal Měsíc tlačit před naši nejbližší hvězdu. Už malou chvíli po tom, co jsem ho spatřil, jsem rozeznával, že měsíční okraj není křivkou bez výběžků. Jasně se rýsovaly obrysy kráterů, ikdyž jejich obraz dost kazil seeing.

Bohužel jsem měl pouze jeden sluneční filtr (fólii Baader astro solar) a musel ho neustále přehazovat mezi EDčkem a teleobjektivem. Takže se vše odehrávalo v tempu "podívat, přikrýt dalekohled tričkem, přendat filtr na objektiv, vyfotit, přikrýt objektiv jiným tričkem, přendat filtr na EDčko, podívat, přikrýt........."

Při pozorování bylo neuvěřitelné horko. Ještě teď mě pálí záda, jelikož jsem při vší práci okolo dalekohledu zapomněl na slunečník a Slunce, ač částečně zakryté, na mě vykonalo skvělou práci.

Takto jsem tedy odpozoroval a odfotil celý průběh zatmění. Občas jsem krom teleobjektivu "cvakl" i pár afokálních snímků přes ED80. To jsou ty uměle obarvená žlutá Sluníčka na mých fotkách.

Asi dvě minuty po konci zatmění už Slunce vidět nebylo. Pan Murphy tedy tentokrát nestihl vykonat svou obvyklou práci při takových akcích a celé zatmění jsem viděl bez problémů. Trochu mě mrzí, že nevyšlo focení přes kamerku SPC 900nc a notebook. Kamera prostě ne a ne zaostřit. Navíc mám lesklý displej a tak ani na ten nebylo (ani ve stínu) téměř vidět. Ale nevadí. Nějaké fotky jsou a i zážitek z pozorování není k zahození.

Za 14 dní snad vyjde počasí také. To se zase Měsíc schová do stínu Země.

 

 

 

 

 

 

Obrazek


Průběh zatmění

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Začátek zatmění (Měsíc vlevo nahoře)

 

 

 

Obrazek

Zatmění v pokročilejším stádiu

 

 

 

 

Obrazek

Max. fáze

 

 

 

 

Obrazek

Ustupující Měsíc

 

 

 

 

 

Obrazek

Konec zatmění, výstup Měsíce

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mesic

(nnexus, 4. 8. 2008 9:40)

Moc pěkný. Celou fázi bys na Chebsku kvůli počasí teda rozhodně nenafotil:-).