Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bída v Cepheu a některé dvojhvězdy

26. 10. 2008

25. 10. 2008 se naskytla příležitost se opět po dlouhé době podívat na noční oblohu. Bohužel jsem byl v práci a tak jsem mohl pozorovat pouze pod městskou oblohou a navíc s pomalu padající mlhou. Podmínky tedy nebyly vůbec příznivé. Přesto jsem se rozhodl podívat se poprvé do souhvězdí Cephea na jeho galaxii a otevřené hvězdokupy.

Na papíru jsem měl napsané objekty v tomto podzimním souhvězdí. Na začátek pozorování přišlo i pár kolegů hasičů a tak jsem začal až po krátké přednášce a shlédnutí pár známých a jasných objektů.

První jsem se pokusil o galaxii NGC 6946. Ani po dlouhém pozorování nebyla pomocí ED80 detekovatelná. Pro pozorování bude třeba větší přístroj a lepší podmínky. Spoustu hvězdokup jsem také neviděl a tak popíšu alespoň pár spatřených.

NGC 7789 - Otevřená hvězdokupa byla na hranici viditelnosti. Vidět byla jen bočním pohledem. Jevila se poměrně bohatá na hvězdy, mezi kterými nebyla žádná výrazně jasnější než ostatní.

NGC 7160 - Malá otevřená hvězdokupa. Na prvnípohled jsou patrné dvě jasné hvězdy, od nichž vybíhá krátký řetízek asi tří hvězd. Ikdyž malá,tak velice hezká a zajímavá.

NGC 7510 -  Velmi malá hvězdokupa s jednou jasnější hvězdou a asi třemi až čtyřmi mnou pozorovanými hvězdami.

Po tomto neúspěchu v Cepheu jsem se rozhodl pro pozorování něčeho, na co ještě podmínky stačily. Bylo to několik známých a jasných dvojhvězd. Dovolte mi tedy popsat, jak jsem je viděl.

17 Cyg - Jasnější složka se mi zdála do oražova, ale její nízká jasnost nedovolila přesné určení barvy. Druhá ještě slabší složka byla už jen tuctovou hvězdou bez možnosti určení barvy.

61 Cyg - O málo jasnější složka se zdála více do oranžova, ale ve skutečnosti jsou oranžové obě. Je vidět, že barvy se v různých očích dosti liší.

 Albireo - Výrazně jasnější oranžová složka a méně jasná modro bílá složka. Velice pěkná dvojhvězda i pro malé dalekohledy.

95 Her -  Nejtěsnější pozorovaný pár. Jedna složka oranžová a jedna bílá. Obě na pohled stejně jasné.

Delta Cep -  Jasnější složka oranžová a slabší modrobílá

Zeta Lyr - O hodně jasnější složka má oranžový nádech, slabší je modrobílá.

Epsilon Pae - Velmi vzdálené složky. Jedna o hodně slabší než druhá. Jasnější výrazně oranžová, u slabší nelze rozeznat barvu.

Nu Dra - Dvě složky stejné jasnosti. Jedna do zelena a druhá více do bíla.

Protože jsem byl ve městě a podmínky nebyly vhodné pro pozorování, říkal jsem si...."vezmu za vděk těmito dvojhvězdami". Ovšem pozorování mě čím dál více bavilo. Hlavně po tom, co jsem si uvědomil, na co se vlastně dívám. Dvě hvězdy někde v rameni naší Galaxie obíhají jedna kolem druhé. Obrovské koule žhavého plynu. Neuvěřitelná síla v jejich termojaderných reakcích. Ničivé horko poblíž obou složek. Vznikly spolu, nebo se vzájemně našli ve vesmírném mrazu? Zeptejte se, .......... snad odpoví.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář