Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seismická aktivita na podzim 2008

12. 10. 2008

ObrazekV průběhu října jsem začal registrovat, že se v okolí mého bydliště začíná otřásat Země. Až do 10. října jsem toto vnímal pouze z internetu a z vyprávění svých známých. Až 10.10.2008 po 10. hodině jsem otřes zažil na vlastní kůži.

 

Pokud mám popsat, co se děje při zemském otřesu, začal bych zřetelně slyšitelným "hřměním". Podobá se nájezdu splašeného nákladního vlaku či auta, které ale neprojíždí kolem, ale žene se přímo na vás. V okamžiku, kdy by do vás dopravní prostředek narazil, se země citelně zachvěje po dobu maximálně 2 vteřin. Velmi zvláštní je pocit při otřesu kolem 4. stupně R.S.. To už je chvění dostatečně citelné.

V říjnu 2008 byly nejsilnější otřesy právě kolem 4 stupně R.S.. Jediná škoda, kterou jsem já zaregistroval, byla spadnuvší svíčka u nás doma a dva dny před tím služební kalendář se stejným osudem. Ovšem v oblasti kolem Nového Kostela, kde je epicentrum zemětřesení, se údajně objevily i trhliny v domech. Tuto stránku budu průběžně aktualizovat, pokud ještě nějaké otřesy nastanou.

14. 10. 2008

Právě před pár okamžiky (v 21:00) se ozvalo opět známé hučení "nákladního vlaku". Tentokrát trvalo před samotným otřesem nezvykle dlouho a poprvé jsem ho také registroval i po otřesu. Samotný záchvěv měl silnější charakter (odhadem tak kolem 4 stupňů R.S.) a trval asi jednu vteřinu. Dva krátce po sobě jdoucí slabší otřesy se ozvaly i dnes ráno.

 

 

Obrazek

Seismické křivky 14. 10. 2008 - Nový kostel

 

15. 10. 2008

Další tři slabší otřesy dorazily z hlubin Země dnes nad ránem  v 5:35 - 5:45. My doma jsme je ale nezaregistrovali. Pouze moje manželka řekla, že si všimla slabého dunění. Jak vypadala křivka dnes ráno se podívejte na následujícím obrázku

Obrazek

 28.10.2008

Po odmlce se u nás opět ozvala Země. Po 9. hodině přišel záchvěv opět kolem 4 stupňů rich. stupnice. Já sám jsem byl bohužel zrovna uvnitř služebního vozidla na cestě a tak jsem tento otřes nevnímal.  Do současné doby (13:15) se dnes prohnaly chebskem tři otřesy.(viz obrázek)

Jak popsal dnešní největší otřes kamarád, který pracuje jako hrázný na přehradě Horka u Chebu: "Napřed jsme zaslechli jen labé dunění bez otřesu. Po chvíli se dunění opakovalo už znatelně silněji a poté se Země otřásla asi po dobu 2 vteřin."

 

Obrazek

 

Odkaz na online seismografickou křivku z Nového Kostela(zdroj obrázků):

Seismograf Nový Kostel

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dnes večer sem pocitila dva posobě jdouci otřesy

(terka, 14. 1. 2011 23:17)

dnes večer ,jsem pocitila dva otřesy .jako když spadne barák, vše se třaslo. a potom klid měla jsem strach. tak sem se šla diva t kolem a nic . večer jsem uviděla na nebi měsic ktery byl olemovany velikym tmavym kruhem ,myslím že to bylo země třesení.doufam že se dozvim co to bylo.