Jdi na obsah Jdi na menu
 


První noc s pointací

1. 9. 2009

31. 8. 2009 svítil sice Měsíc v pokročilé fázi a o Mléčné dráze si pozorovatel mohl nechat jen zdát, ale přesto jsem se pokusil o svoji první astrofotografii s pointací, tedy s korekcí periodické chyby montáže.

Prvním objektem byla M13 a její široké okolí, protože takové fotky mám rád. 11 pointovaných pouze tříminutových expozic mi dalo dost zabrat, ale bavilo mě to. Ruční pointace není tak nepříjemná, jak se říká. Nicméně chce to trpělivost a trochu přemýšlet. Ten večer jsem seděl 22 expozic u svého doma vyrobeného pointačního okuláru, vsazeného do barlowa 2x a mého milovaného refraktoru ED80. Foceno bylo teleobjektivem Sigma APO 70-300 na 250mm.

Prvních jedenáct expozic po třech minutách padlo na M13. Krásná kulová hvězdokupa krátkým ohniskem dominuje svému širokému okolí. Samotná pointace mi po prvních 3 expozicích šla už docela dobře. Naučil jsem se průběh periodické chyby a v čase, kdy se pointační hvězda nehýbala oproti pointačnímu kříži jsem se mohl klidně kochat krásnou, ikdyž Měsícem zaneřáděnou, oblohou.

Průběh pointace byl následující. Korekce probíhali tak jednou za 4 minuty - tj. 1x za 2 expozice - Několikrát jsem musel hvězdu vrátit do kříže v okuláru. Pak přišla dlouhá doba bez korekcí a já mohl klidně vstát a jít se projít či občerstvit. Velmi jemný průběh PE mojí HEQ5 mě mile překvapil. Při následujících jedenácti expozicích M31 jsem už ale musel korigovat každou expozici, porotože jsem fotil 4, 5 a 6ti minutové snímky. Opět ale žádný větší problém.

Teleobjektiv do 300mm a pointace refraktorem ED80 (nebo podobným)mohu pro začátek vřele doporučit. Pokud víte, jak vypadá fotka po 3-4 minutách nepointované expozice na 300mm a pak vidíte, že pointace skutečně pomůže a vy můžete fotit jak dlouho dovolí obloha........to je nepopsatelný pocit. Alespoň já jsem měl pocit, jako když konečně začalo mít moje astrofotosnažení nějakou cenu a mohu si vyfotit, co budu chtít. Snad bude více jasných nocí bez Měsíce, abych mohl zdokonalit svoje snažení o astrofotografii s dlouhou expozicí.

 

Galaxie M31 - 11 expozic (5x4minuty, 3x5minut a 2x6minut)

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ruční pointace

(Václav Ehrlich, 10. 12. 2012 12:00)

Ahoj Petře,

zaujal mě Tvůj článek ohledně ruční pointace.. Jelikož mám dlouhodobý problém s autopointací pomocí PHD Guiding,přiklonil jsem se k řešení tohoto problému pomocí ruční pointace.. Jelikož to bude moje první ruční pointace,zajímalo by mě,jelikož už máš jistě větší zkušenosti,co si myslíš o ručním pointování Newtona 150/750 pointerem 70/500 + Barlow 2x + pointační okulár? Má to cenu? Zásadní problém mi ale jistě bude činit nynější mrazivé počasí.. Předem Ti děkuji za odpověď,s pozdravem Vašek Ehrlich.