Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bouřka v Chomutově

15. 4. 2008

Bouřka v Chomutově

 

V prvním díle tohoto seriálu se zmíním o pozorování bouřky v Chomutově ze dne 22. 5. 07. Už od rána bylo velké dusno a po obloze se pomalu přesouvaly mraky, ketré jevily znační vertikální vývoj. Tato ranní konvekce vytvořila na severozápadním obzoru jeden větší cumulonimbus, který se ale asi po 30 minutách rozplynul. To vše tak kolem 10 hodiny. Po 11 hodině se oblačnost začala vyvíjet o dost dramatičtěji a rychleji. Do 12 hodiny bylo nebe pokryto tmavě šedými oblaky s ostrou kresbou. Ozývaly se i první hromy. Od jedné hodiny jsem stál s fotoaparátem na balkóně snažil se zachytit alespoň jeden z četných blesků, které nebyly příliš rozvětvené a velmi rychle sjížděli atmosférou k zemi.

Bouřka měla širokou základnu a bylo zajímavé pozorovat, jak v dálce k zemi padají proudy vody, které vždy na chvíli zastínily nedaleké kopce. Ve dvě hodiny se zdálo, že se bouřka začne přesouvat k severu. Povedlo se jí to asi o 10 stupňů. Na novém místě setrvala dvě hodiny. I tam byl patrný výrazný déšť, který zakrýval krajinu a dokonce i blízkou elektrárnu.

Za tři hodiny jsem nafotil asi 100 snímků. Ovšem blesk jsem našel jen na třech z nich. Vývoj bouřky pokračoval i nadále a po třech hodinách na západě se bouřka začala pohybovat více na sever. Kolem 18 hodiny už bylo nebe celé tmavě šedé a blesky křižovaly oblohu od severozápadu až po východ. Jejich tvar už nebyl tak rovný a také nesměřoval vždy přímo dolů. Přibývalo blesků s horizontálním vývojem a větším rozvětvením. Také prodleva mezi bleskem a hromem se dosti zkrátila, což značilo přiblížení bouřky. Odhadoval jsem tak 3-4km.

Dešťové přeháňky na mém pozorovacím stanovišti nebyly kromě asi 5 minut nijak výrazné a vzduch se pročistil až pozdě večer. Konec bouřky odhaduji tak na 20-21 hodinu, kdy z Chomutova odešla dále na východ a přestali jsme registrovat blesky.

 

 

Další obrázky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář